Bir İfade Sembolü Olarak Eski Bir Gelenek: Tebrik Kartları

Tebrik kartları, insanların duygularını birbirlerine iletmek için kullanılan basılı veya elle yazılmış, genellikle hediyelerle birlikte verilen, mesajlı küçük kartlardır. Günümüzde SMS, e-posta, e-kart gibi duygularımızı ifade etmenin pek çok yolu olsa da tebrik kartları önemini hala korumaktadır. Günümüzde her alanda önemli olan sunumdur. Tebrik kartı da duygularınızı ifade etmenin en güzel ve değerli yollarından biridir.

Tebrik kartları hemen hemen tüm durumlar için kullanılabilir, tek yapılması gereken doğru kartı, uygun rengi, tasarımı ve mesajı seçmenizdir. Üzerine düşünülerek hazırlanmış olan bu kartlar karşıdaki kişiye olan sevgini ve ona verdiğin önemi göstermek için harika bir yoldur. Tebrik kartları birçok durum için kullanılabilir; dolayısıyla birçok tebrik kartı türü vardır. Bunlar;

Doğum günü kartı

Yılbaşı

Yıl dönümü kartı

Teşekkür kartı

Seni düşünüyorum kartı

Üzgünüm kartı

İyi şanslar kartı

Geçmiş olsun kartı

İş tebriği kartı

Bebek tebriği kartı

Seni seviyorum kartı

Sevgililer günü kartı

Anneler günü kartı

Babalar günü kartı

“İyi Ki Doğdun” Tebrik Kartı

Tarihçiler, tebrik kartı gönderme geleneğinin, yeni yılı kutlamak için iyi niyet mesajları alışverişinde bulunan eski Çinliler tarafından başlatıldığını söylüyor. Eski zamanlarda Mısırlılar selamlarını papirüs ruloları üzerinde iletirlerdi. 1400’lerin başında, Avrupa’da el yapımı kağıt tebrik kartları değiş tokuş ediliyordu. Almanların 1400 gibi erken bir tarihte gravürden yılbaşı tebriklerini bastıkları ve 1400’lerin başlarından ortalarına kadar Avrupa’nın çeşitli yerlerinde el yapımı Sevgililer Günü kağıtlarının değiş tokuş edildiği biliniyor.

“Love” Sevgililer Günü Kartı

 

1850’lere gelindiğinde, tebrik kartı nispeten pahalı, el yapımı ve elden teslim edilen bir hediyeden popüler ve uygun fiyatlı bir kişisel iletişim aracına dönüştürülmüştü. Bu örneğin ilki 1843’te sanatçı John Calcott Horsley tarafından Sir Henry Cole’un arkadaşlarına ve tanıdıklarına göndermek için hazırlanan Noel kartıdır. 1860’larda Marcus Ward & Co, Goodall ve Charles Bennett gibi şirketler tebrik kartlarının seri üretimine başladı. Kate Greenaway ve Walter Crane gibi tanınmış sanatçılar ise kart tasarımları için illüstratör olarak destek verdiler.

Sen de sevdiklerine verdiğin değeri göstermek için hemen tebrik kartı kullanmaya başla! Birden fazla tebrik kartı alternatifi seni www.kagito.com adresinde bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir