Suluboya Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Suluboya küçük yaşlarda tanıştığımız ve sıkça kullandığımız boya türlerinden biridir. Kuru boyalardan farklı bir tekniğe ve yapıya sahip olması nedeniyle dikkat edilerek yapılması gerekir. Aksi halde çalışma süreniz boyunca birçok sorunla karşılaşabilirsiniz ve sonunda resminizi bitiremeyebilirsiniz. Peki suluboya yaparken nelere dikkat etmek gerekir? İşte sizlere en popüler ipuçları

Suya dayanıklı kağıtlar tercih edin.

Adı üstünde suluboya… Tablet halinde ya da tüp içinde olan boyayı sulu fırça ile ıslatmak suretiyle yapılan boyama türü. Dolayısıyla kağıdın suya dayanıklı bir kağıt olması gerekir. Suluboyalar için özel olarak üretilen kağıtları seçebileceğiniz gibi kalın, ıslansa da yırtılmayacak kağıt türlerini de tercih edebilirsiniz. Fakat çalışmanızın kusursuz bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız %20 pamuk dokusuyla Kagito’nun Avant-Garde suluboya kağıtlarını kullanmanızı öneririz.

Avant-Garde %100 Pamuk Suluboya Defteri (13×19 cm, 350 gr)

Fırçadaki su miktarına dikkat edin.

Suluboyalarda pigmentler su bazlı bir solüsyon içerisinde bulunur. Dolayısıyla suyla temas eden boyaların su miktarına bağlı olarak tonları da değişir. Suluboya tekniğinde açık tonlar fırça çok ıslatılarak; koyu tonlar ise fırça az ıslatılarak elde edilir. Bu nedenle istediğiniz rengi elde etmeniz için fırçadaki su miktarına dikkat etmeniz gerekir. Aksi halde resminizin istediğiniz gibi görünmeme oranı oldukça yüksektir.

Talens Van Gogh Tablet Suluboya 18’li Set

 

Boyama yapacağınız alanın büyüklüğüne göre fırça numarası seçin.

Suluboyalar fırçadaki sulu boya sebebiyle sürüldüğü alanlarda dağılma eğilimi gösterirler. Bu nedenle yapılacak detaylara ve çalışma yapılacak alana göre fırça seçmek çok önemlidir. Örneğin suluboya yaprak çalışması yapıyorsanız, yaprağın damarlarını çizmek için düşük numaralı oval fırça tercih edilmelidir. Deniz temalı bir çalışma yapacaksanız alan geniş olacağı için yüksek numaralı fırçalar tercih edebilirsiniz.

 

Siz de en kusursuz suluboya çalışmalarınız için www.kagito.com’u ziyaret edebilir ve çalışmalarınıza en uygun kağıtlarla boyalara ulaşabilirsiniz.

Suluboya Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?” yazısında bir düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir