Sanat Müzeleri: Eserlerinize Işık Tutacak İlham Kaynağı

Sanat Müzeleri…Sanatın hangi koluyla uğraşırsanız uğraşın ilham almanız gereken bir şeyler olması şarttır. Doğadan, insandan veya bir kavramdan yola çıkmanız gerekecektir. Fakat bazı durumlarda başlamak için birilerinin ya da bir eserin sizi yönlendirmesine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu sebeple sizler için harika eserlerin bulunduğu Türkiye’deki sanat ve resim müzelerini derledik. İlham kaynağınız olabilmek adına birbirinden farklı tarz müzeleri aşağıdaki listede bulabilirsiniz. Biz listemizi hazırlarken çok heyecanlandık, umarız siz de gezerken aynı heyecanı paylaşırsınız 🙂 

 

Fakat bundan önce biraz geçmişe gitmek istiyoruz. Sanata ve sanatçıya verilen değerin neden daha fazla olmadığı ile ilgili sebepleri araştırmak istedik. Avrupai tarzda sanat eserlerinin buluştuğu sanat sanat müzeleri 19. Yy sonlarından itibaren artış göstermeye başlamış, Cumhuriyet’in ilanı ile birlikte bu müzelere ilgi artmıştır. Fakat bu süreç İkinci Dünya Savaşı sonrasında boy gösteren ekonomik problemler sebebiyle gerilemeye başlamış ve 20. Yy sonrlarına kadar sürmüştür. Avrupa Birliği ile yapılan müzakereler, olumlu görüşmeler sayesinde bu tarz müzelerin daha çok oluşturulması ve var olanların korunması hızlanmıştır.

Tüm bu güzel gelişmeleri göz önünde bulundursak da sanat müzeciliğinin hala günümüzde geriden geldiği açıkça işaret edilebilir. Bu sebeple aile mirası özel sanat eserleri halka açık olarak özel müzelerde sergilenmeye başlanmıştır. Bu tarz özel müzelerde farklı birçok dönem eserinin yanısıra farklı tazlarda bir harman göreme sansı da elde edebilirsiniz. 

Gelin Sizler İçin Hazırladığımız Türkiye’deki Sanat Müzelerini Listesine Göz Atalım

 

1-İzmir Resim ve Heykel Müzesi

2-Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi

3-Santral İstalbul

4- Doğançay Müzesi

5- Pera Müzesi

6- Sakıp Sabancı Müzesi

7-İstanbul Modern Sanat Müzesi

8- Zeki Müren Müzesi

9-Milli Saraylar Müzesi

 

Siz de bu keyifli sanat müzelerini gezdikten sonra icra edeceğiniz sanatı açığa çıkarmak için birbirinden kaliteli malzemeleri www.kagito.com adresinden veya www.anilkagit.com adresinden temin edebilirsiniz. Pamuklu kağıttan, resim defterlerine, eskiz kağıtlarından, boyalara, marker kalemlere birbirinden farklı seçenekleri hemen inceleyebilirsiniz. Ya da detaylı bilgi için müşteri hizmetleri iletişim numaramızdan bizi arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Hemen linke tıklayın ve sipariş edin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir