Resim Türleri

Resim türleri ve resimler sanatın harika temsilleridir. Ressamın düşüncelerini ve duygularını tasvir ederler. Aynı zamanda gerçeği temsil ederler. Günümüzde paha biçilmez tabloların çoğu, Louvre gibi galerilerde ve müzelerde sergilenmektedir. Ancak bazıları da açık artırmalarda satılmaktadır.Peki farklı resim türlerini ne kadar tanıyorsunuz?

 

Pek çok resim türü arasında en bilineni soyuttur. Genel olarak soyut, geleneksel olmayan bir parçayı tanımlayan terimdir. Bu tür, bir kişiye, bir kavrama veya bir nesneye atıfta bulunabilir. Soyut sanatta ressam, ifadesini veya fikirlerini temsil etmek için şekiller ve renkler kullanır. Bu tür resimler on dokuzuncu yüzyılın başlarında popülerlik kazanmıştır. Fütürist ve kübist hareketler soyut olarak tanımlanmıştır çünkü konular yeni bir bakış acısıyla resmedilir. Ayrıca soyut eserler, konuların dış görünüşlerinden ziyade özelliklerine ve değerlerine odaklanır. Ünlü soyut sanatçılar arasında Pablo Picasso ve Jackson Pollock’un eserlerinde bu tarzı en net biçimde fark edebilirsiniz.

 

Bireysel portreler de resim türleri olarak kabul edilir. Bu parçalar ilk yüzyıllarda yaygın olarak yapılırdı. Bireysel portreler temel olarak ayakta duran veya tek başına oturan insanları gösterir. Bu tarzda model, nasıl tasvir edilmek istediğini düşünürken, izleyici veya sanatçı bakıcıyla nasıl iletişim kurabileceğini, ona mesajlarını ve fikirlerini nasıl geçirebileceğini düşünür. Örneğin, Pauline Bonaparte vahşi olduğu düşünülen bir kadındı; ama burada ressam onu zarif ve kırılgan olarak tasvir etti. Ayrıca, portreler insanlarla sınırlı değildir. Hayvanları da tasvir edebilirler. Kişinin veya hayvanın neye benzediğini göstermenin yanı sıra kişiliği ve ruh halini de yakalarlar.

Farklı bir bakış açısı olarak dışavurumcu resimler de sık görülen resmetme tarzları arasındadır. Bu tür resimlerde sanatçı, duygusal bir tepki uyandırmak için konusunu görsel olarak değiştirir. Genellikle, bu duygusal tepkiler korku, endişe ve gerginlik gibi olumsuz ifadeler içerebilir. Ünlü bir örnek Munch’un The Scream’idir. Bununla birlikte, manzara, natürmort görüntüler, gerçek yaşam görüntüleri ve dini görüntüler gibi başka resim türleri de vardır. Manzaralar, dış mekanlardan sahneleri yansıtan görüntülerdir. Natürmort görüntüler, çiçekler, müzik aletleri veya yiyecekler gibi cansız nesneleri gösterir. Gerçek hayattan görüntüler ise, hayatı eylem halinde yakalar. Son olarak, dini görüntüler sanatçının inancını ifade eder veya etkileyici bir hikayeyi tasvir eder.

Siz de kendi tarzınızı yansıtacak birçok Avant-Garde sanat ürünlerinden birini seçerek, ruhunuzun anlatmak istediklerini resmedebilirsiniz. Hemen www.kagito.com‘a tıklayın ve tarzınıza uygun resim kağıtlarından bir tanesini satın alın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir