Pastel Boya Türleriyle ilgili Bilmeniz Gerekenler

Pastel boya çizim yapmak için harika bir seçimdir. Yağ ve akrilik gibi ıslak ortamlarda boyamaya alışkınsanız, pastel boyaları tercih edebilirsiniz. Sanatınızı gözler önüne sermek ve anlatmak istediklerinizi kağıt üzerinde rahatlıkla dökebilmek için pastel boyalar benzersiz bir malzemedir. Bu yazımızda sizler için pastel boya çeşitlerini derledik, keyifli bir çizim için gelin birlikte bakalım 🙂

Yumuşak Pasteller

Yumuşak pastel boyalar, pastel boyalar arasında arasında en popüler olanıdır. Çizim yapanlar yumuşak dokuyu ve çeşitli tekniklerin kullanılmasına olanak sağlayan bu ürünleri sıklıkla tercih ederler. Yumuşak pastel renkler geniş alanlara uygulanabilir ve karıştırma için çok uygundur. Basıncı değiştirerek yumuşak pasteller çok hafif tabakalar veya impastolar halinde uygulanabilir.

Yumuşak pastel renkler çok hassas oldukları için kolayca kırılabilirler, bu nedenle uygun şekilde muhafaza edilmesi çok önemlidir. Yumuşak pastellerinizi öylesine bir kutuya veya çekmeceye koymayın. Koruma için yastıklı bir kutu en doğru saklanma şekli olacaktır. 

Pastel Boya Kalemleri

Pastel boya kalemleri orta sertliktedir. Yumuşak pastellerle sert pastellerin bir karışımıdır. Size yumuşak pastel dokusuyla keskin çizgiler oluşturma imkanı sağlar. Dayanıklılıkları nedeniyle dış mekan çizimlerinde oldukça popülerdirler.

Pastel Kalemler

Pastel kalemler pastel boya kalemlerine benzer, sadece ahşapla kaplanmıştır. Ayrıntılı hat çalışması yapmak için harika bir seçimdir ve renk harmanlaması için de kullanılabilirler.

Suda Çözünen Pasteller

Bu harika kalemler, ıslak veya kuru ortamda kullanılabilirler. Suda çözünebilme özelliği sayesinde bu kalemlerle çok çeşitli efektler elde edilebilir.

Yağlı Pasteller

Yağlı pastellerin pigmentleri sakız yerine yağ kullanılarak bağlandığından, kullanım açısından belirgin şekilde farklıdır. Pastellerin ürettiği zengin derin tonu ilk çizginizde bile anında fark edeceksiniz. Yağlı pasteller kırılgandır ve sıcağa karşı çok hassastır. Yağlı pastellerle çalışırken çok dikkatli olmanız gerekir çünkü hem ellerinizi hem de kağıdınızı kirletebilir ve çalışmanızda istenmeyen kazalara sebebiyet verebilirsiniz. Yağlı boyalarda olduğu gibi, yağlı pastellerinizle de terebentin kullanabilirsiniz.

Pastel boya çeşitleri hakkında bilgi topladığınıza göre artık çizim yapmaya hazırsınız. Siz de kagito.com‘da birbirinden güzel pastel boya çeşitlerini bulabilirsiniz. Hemen tıklayın, çeşitlerimize göz atın.

Rembrandt Soft Pastel General Selections 45’li Tam Boy
Talens Van Gogh Yağlı Pastel 12 Renk Set
Faber Castell Karton Kutu Pastel Boya 24 Renk
Rembrandt Soft Pastel Portrait Selection 30’lu Tam Boy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir