Papier Maché Tekniği İle Harika Sanat Eserleri Yaratın

Papier Maché tekniği ile şimdiye kadar tanışmadıysanız çok şey kaçırıyorsunuz demektir. İçinizdeki sanatçıya dur diyemiyor ve sürekli bir şeyler yaratmak istiyorsanız hem dekoratif hem de sanatsal bir çalışma ortaya koymaya ne dersiniz? Hemen hemen her çocuk, okulun ilk sınıflarında bu ucuz sanat tekniğinden bir maske veya kumbara yapmıştır. Ne yazık ki çoğu insan, hatta hevesli sanatçı ve heykeltıraşlar bile, bu ucuz tekniğe asla bir şans daha vermez. Kağıt hamurundan harika hediyeler yaparak güzel heykeller ve duvar süsleri yaratabileceklerinin farkında değiller. Yeterince özen ve yaratıcılık kullanırsanız, bitmiş eseriniz yerel bir galerideki en iyi sanat eserlerine bile gelebilir. O zaman birbirinden farklı çeşit kağıtla harika işler çıkarmanız için Papier Maché tekniğini kullanabileceğiniz hamur tarifini sizlerle paylaşıyoruz.

Kağıt Mache Tarifi 1

Beyaz un ve su ile oldukça güçlü bir macun elde edebilirsiniz. Aslında, bazı insanlar kağıdın un hamuruyla lamine edilmesiyle oluşturulan malzemenin ev inşa etmek için yeterince güçlü olduğunu düşünüyor. Elbette bitmiş heykellerinizin bir evi tutacak kadar güçlü olması gerekmez, ancak onları tıpkı ahşap gibi zımparalayıp delebileceğinizi garanti edebiliriz. Macunu yapmak için bir kaseye biraz beyaz un dökün ve iyi sonuç verecek bir kıvam elde edene kadar yavaş yavaş su ekleyin. Macunu ne kadar kalın yapmalısınız? Aslında size kalmış. Kek hamuruna benzeyen kalın macunlar ya da  akıcı ve sulu ince macunlar deneyin.

Unutmayın ki kağıt mache heykelinize güç veren şey su değil, undur. Macunun yalnızca kağıda batırmak için yeterince akıcı olması gerekir. Ağır Kraft kağıtlar daha sulu bir macuna ihtiyaç duyarken, gazete kağıdı gibi daha yumuşak kağıtlar daha kalın macun alabilir. Kağıt tercihiniz sizin nasıl bir çalışma elde etmek istediğinize bağlıdır bu yüzden daha iyi bir sonuç için kağıdınıza göre hamur karışımını hazırlamanızı öneririz.

Projelerinizde küf oluşumunu önlemek adına, projelerinizi tamamen kurutmak için büyük ölçüde bir efor sarf etmeniz gerekebilir. Ortaya çıkardığınız projeleri 94 derecelik önceden ısıtışmış sıcak bir fırına koyabilirsiniz. Böylece tam olarak kuruduğundan emin olabilir ve küflenmeden sert bir doku elde edebilirsiniz.

Kağıt Hamuru Tarifi 2

Kağıt mache projelerimin çoğuna tabiri caizse bir “Deri” eklemenizi öneririz. Bunu yapmak için, heykeli tamamen kuruduktan sonra zımparalayabilirsiniz (kağıt hamuru zımparalanabilir, kesilebilir ve delinebilir – tıpkı tahta gibi). Daha sonra biraz marangoz yapıştırıcısını una ve su hamuruna karıştırın. Bu noktada, cilt katmanının daha gerçekçi olmasını isterseniz biraz renk de ekleyebilirsiniz. Bunun için toz pigmentler kullanabilir veya bu macun tarifine akrilik boyalar ekleyebilirsiniz.

Marangoz tutkalı macuna sıcak bir renk katar, biraz yarı saydam bir yüzey oluşturur (pigmentler eklenmedikçe) ve kuruduğunda macunun cilt tabakasının çatlamasını önler. Bu macunun birkaç katını projelerinizin dışına eklerseniz ve katlar arasında zımparalarsanız, boyama veya bitirme için mükemmel olan tamamen pürüzsüz bir yüzey oluşturabilirsiniz. Bu harika sanat eserleriden yapabilmek için uygun kağıt türlerini bloğumuzdaki ilgili yazıda bulabilirsiniz.

İşte size ilham verecebilecek Papier Maché Örnekleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir