Kağıttan Yapılan Her Şey!

Kağıt dünya tarihini değiştiren bir buluş fakat günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle bu buluşun pabucu biraz dama atılmış gibi gözüküyor. Özellikle tabet ve akıllı telefonlar sayesinde kağıt gereksinimi büyük orandan azaldı. Ama yine de kağıtsız bir ofis ve iş hayatı düşünülemez. Özellikle antetli kağıtlar, dosyalar, evraklar, broşürler, defterler, not kağıtları…

Tabii kağıt artık sadece kitaplardan, ofis malzemelerinden vb. klasik kullanımlarından daha farklı bir malzeme olmaya başladı. Günümüzün tasarım algısı birçok kağıdın kullanım şeklini evrimleştirdi diyebiliriz. Kağıt artık işlevsel ya da sanat objelere dönüşmeye başladı. Modern tasarımlarda kağıdı kullanmak 21.yy’ın en popüler trendleri arasında diyebiliriz. Gelin sizle kağıdı farklı yollarla kullanabileceğiniz farklı alanlara bir göz atalım.

Aydınlatma! Artık Klasik Avizelerle Aydınlatma!

Kağıt avizeler ve lambaderler artık minimalist tasarımlar seven insanlar için yepyeni bir alternatif olmaya başladı. Metalden ince bir iskeletle kağıda sekil vererek birbirinden güzel kağıt türleri kullanılarak yapılan lamba ve lambaderleri evinizin karanlık köşelerini aydınlatarak en güzel köşelerine çevirebilirsiniz. Bu tarzı bize kazandıran Japon kültüründeki gibi daha da kıpır kıpır kağıt renkleri ve şekillerinden oluşan avizeler seçebilirsiniz. Ya da daha sade bir zevkiniz varsa minimal tasarımlara başvurabilirsiniz.

Yontma Kağıt Devri

Biraz sınırların dışına çıkmaya ne dersiniz? Mesela heykel denilince neden akla hep mermer, ahşap, taş, metal gibi materyallerden yapılan figürler aklımıza geliyor ki? 2021 dünya görüşüşü tamamıyla değişirken sanat anlayışı da sizce de değişmedi mi? Hatta bunun sinyalleri 2010’lu yıllarda verilmeye başlandı. Atık çöplerden bile heykel yapılarak bakış açılarımız değişti dikkatler sanat olgusunda yeni bir çağın açıldığını bize gösterdi. Peki ya şimdi neden kağıttan heykel yapılmasın? Hem de geri dönüştürülmüş kağıtla… Anıl Kağıt’ın Euro Craft C-125 kağıdı ile harika işler çıkarabilirsiniz. İster kağıdı suda hamurlaştırarak yeni bir forma sokmak için dönüştürün ister figürler üzerinde kesip yapıştırarak yepyeni bir sanat eseri elde edin… Emin olun bu tarz bir heykelle hem çevrenizdekilerin beğenisini toplayacaksınız hem de evinizin ya da ofisinizin havasını değiştireceksiniz.

Kıvır, Bir Sağdan Bir Soldan, E Yukarıdan Aşağıdan 🙂

Kağıtları değerlendirerek harika nesneler yapabileceğinizden daha önce de bahsetmiştik. Fakat atık kağıtlarla değil bir sanat kolu olarak sizlerin beğenisine sunmuştuk. Quilling sanatı ile ister kıvırarak ister keserek yepyeni bir figür oluşturabilirsiniz.

Ya da bambaşka sekillerde yaratıcılığınızı değerlendirebilirsiniz. Kağıt kıvırma sanatı ile kendinize harika süs objeler veya sevdiklerinize eğlenceli ve şık kolyeler tasarlayabilirsiniz. Böylelikle hem atık kağıtları yeniden değerlendirebilirsiniz hem de birbirinden güzel sanat eserleri ortaya çıkarabilirsiniz.

Bir Parti Elbisesi Olarak Kağıt

Yıllar geçti ama modacılar hala aynı deyimleri kullanıyor… Bir kadının yaşlanmadığını ifade etmek için hala “Taş bebek” diyorlar. Artık değişimin vazgeçilmez olduğu bu dönemde bu kavramın da değişmesi gerekmez mi? İçinizdeki modacı artık klasik şeylerden sıkıldıysa “Kağıt bebek” olgusunu moda sözlüğüne katmanız gerekiyor. Harika bir partiye davetlisiniz peki yine giyecek bir şeyiniz yoksa o zaman kendi elbisenizi kendiniz tasarlamaya ne dersiniz? Hem de kağıttan! Sınırların dışına çıkarak Flok Kadife Kağıt, Yırtılmaz Kağıt, Ivory kağıt, Desenli Kağıt ya da sedefli kağıtlarla harika bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Eğer siz de içinizdeki yaratma aşkına dur diyemiyorsanız ve farklılık arıyorsanız hemen www.kagito.com adresine tıklayın birbirinden farklı yaratıcı ürünler arasından size uygun olanlara bir göz atın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir