Kağıttan Boncuk Yaparak Harika Hediyeler Tasarlayın

Sevdiklerinize benzersiz ve çok özel bir şey hediye etmek istiyorsunuz, ancak bir türlü o “Harika fikri” bulamıyor musunuz? İşte tam da burada size yardımcı olalım istedik. El yapımı bir hediye hazırlamaya ne dersiniz? El yapımı hediyeler söz konusuysa hiçbir şey el yapımı takılar kadar iyi olamaz. El yapımı takılar yapmak, kişinin yaratıcılığını keşfetmenin mükemmel bir yoludur. Hem yaratıcılığınızı keşfetmek hem de çevrenizdeki insanları mutlu etmek istemez misiniz?

O zaman, harika bir projeye hazır mısınız? Hem de çok dekoratif bir proje… Evinize söyle bir göz gezdirdiğinizde aslında ne kadar fazla atılmayı bekleyen gazete dergi ve reklam broşürleri var değil mi? Onları atmak yerine onlardan harika boncuklar yapmaya ve göz alıcı kolyelere dönüştürmeye ne dersiniz? Ya da bu fikir pek iç açıcı gelmediyse www.kagito.com’daki birbirinden farklı kağıt çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

“Kağıttan kolye mi olurmuş?” dediğinizi duyar gibiyiz, fakat sizinle paylaşacağımız bilgilerden sonra yaptığınız kolyelere siz de inanamayacaksınız!

Hadi gelin birlikte kağıttan boncuklarla nasıl kolyeler, bileklikler hatta yüzükler yapabileceğinizi gösterelim:

Öncelikle nasıl bir tasarım elde etmek istediğinize kadar vermeniz gerekiyor. Rustik, bohem bir takı istiyorsanız gazete kağıtlarını kullanabilirsiniz.

Gazete Kağıdından Boncuk Kolye

Hayır, bohem bir çizgim yok tam tersine cıvıl cıvıl eğlenceli bir karakterim var diyorsanız o halde renkli kağıtlar kullanmanız gerekmektedir.

Hazırsanız başlayalım, Öncelikle Malzemeler:

1- Gazete, dergi, broşür gibi kağıtlar

2- Kalın çöp şiş çubukları

3- Kağıt tutkalı

4- Makas

5- Cetvel

6- Sıvı yapıştırıcı

7- Tırnak cilası

Kağıtları önce aşağıdaki gibi çeşitli şekillerde keserek hazırlayın.

Kağıt Boncuk Şablonu
Kağıt Boncuk Şablonu 2

Daha sonra kağıdın görünmesini istediğiniz tarafını çubuklara sarıyoruz. Renkli olan kısımların ön yüze gelmesi güzel görünmesini sağlayacaktır. En son aşamaya olarak tutkalı kağıdın ucuna sürüyoruz ve yapıştırıyoruz. Sertleşmesi için bir parça daha sıkarak tüm kağıdı tutkallıyoruz. Kuruduğu zaman tutkal şeffaflaştığı için görünmeyecek fakat daha sert bir yapısı olacaktır. Buradaki püf nokta kağıdın sağına ve soluna tutkalın gelmemesine dikkat etmek çünkü tutkal kuruduğunda çubuktan çıkaramayabilirsiniz.

Tutkal kuruduktan sonra tırnak cilasıyla üstünden geçin. Bu işlem kağıt boncuklarımızı hem daha da sertleştirecek hem de gerçek bir boncuk gibi parlamasını sağlayacaktır. İşlemi gerçekleştirdikten sonra çubukları strafor üzerine dik duracak şekilde batırarak 1 gün boyunca kurutun.

Tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra sertçe çekerek boncukları kürdandan çıkarın. Daha sonra kolye veya bileklik yapmak için hazırladığınız ince lastiğe dizmeye başlayın.

İşte sonuç…

Kağıttan Kolye

Artık harika bir kolyeniz ya da bilekliğiniz var. Tüm bunlar çok güzel ama benim el işine yatkınlığım yok diyorsanız yine de üzülmeyin çünkü www.kagito.com’da birbirinden güzel hediyeler sizleri ve sevdiklerinizi bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir