Kağıtlarla Yapılan El Sanatı Fikirleri: Stres Atmak için Quilling

Quilling

Trafik, kalabalık, uzun çalışma saatleri… Haftanın yorgunluğunu üzerinizden atmak ve zihninizi boşaltmak için harika bir önerimiz var; son zamanların en popüler modası olan Quilling. “Kağıt Kıvırma Sanatı” ve “Kağıt Telkari” olarak Literatürümüze girmiş yepyeni, eğlenceli ve keyifli bir hobi. 

Quilling, çeşitli şekillerde veya yapılarda kalıplanmış kağıt bobinlerinden resim, nesne ve 2D/3D öğeler yapma sanatıdır.

Bu sanatta kağıt kullanımı kesin olmamakla birlikte 15. yy olduğu düşünülmektedir. O dönemde italyan ve fransız din insanları kitap kapaklarını ince kağıt şeritler haline getirip, dolayarak dini motifli tablolar hazırlamışlardır. Böylece bu sanat, Avrupa’nın tamamına, Ingiltere’ye ve sonra da Amerika’ya ulaşmıştır. 1800’lü yıllarda, soylu genç kızların vazgeçilmez hobisi haline gelmiş ve okullarda ders olarak öğretilmeye bile başlanmıştır. Fakat bu sabır isteyen el sanatı, 19. yy sonuna doğru popülerliğini kaybetmiştir. 20. Yy ortalarına yaklaştığımızda ise kağıdın kolay bulunmaya başalanmasından ve ucuz olmasından ötürü olacak ki, bu eşsiz el sanatı tekrardan canlamış ve yeniden popülerlik kazanmaya başlamıştır. 

Kağıt Kıvırma Sanatı; Quilling nasıl yapılır?

Origami gibi, quilling de bir kağıt sanatıdır. Fakat katlayarak şekiller oluşturmak yerine farklı bir teknik ile yapılmaktadır. Gevşek veya sıkı bobinler, kareler, üçgenler, yarım daireler veya ay şekilleri vb. olmak üzere herhangi bir 2D quilling desenini oluşturan bir dizi temel şekil vardır. 3D quilling daha karmaşıktır ve genellikle daha sonra genişletilen oldukça sıkı bir bobin ile başlanır ve farklı yapılar oluşturulur. 

Quilling Temek Sarım Tekniği
Quilling sanatı için birbirinden güzel renkte kağıtlar için hemen tıklayın.

Gelin birkaç örnekle bu güzel sanatını inceleyelim: 

Bu eğlenceli kağıt sanatıyla siz de birbirinden güzel dekoratif ürünler yapabilir, sevdiklerinize el emeği göz nuru ürünler yaparak hediye edebilirsiniz. 

1- Mesela kedi seven arkadaşlarınıza harika hediyeler yapabilirsiniz. 

2- Sevdiğinize aşkınızı ilan etmenin farklı bir yolu olabilir. Özellikle sevgililer günü için harika bir hediye alternatifi. 

Sevdikleriniz için muazzam bir hediye fikri

3- Evinize gelen misafirler duvarlarınıza hayran kalacak. Quilling sayesinde birbirinden güzel duvar süsleri yapabilirsiniz. 

4- Klasik tablolardansa odanıza yepyeni bir hava katmak istemez misiniz? O zaman quilling tablolar yaparak odanıza yeni bir kimlik yaratın. 

5- Bu sanat sayesinde kağıtlar, beyler için harika bir hediye alternatifine, hanımlar için çok şık takılara dönülebilir. 

5- Sizce de hem stres atmak ve hem de havalı bir hobi edinmek için harika bir sanat değil mi? O zaman hemen başlamanız için kağıt kıvırma sananı quilling’in kıvırma teknikleri… Kolay gelsin 🙂 

Quilling sanatı için birbirinden güzel renkte kağıtlar için hemen tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir