Bullet Journal nedir?

Bullet Journal nedir?

Bullet journal ya da kısaltılmış adıyla Bujo, Amerikalı tasarımcı Ryder Carroll icat edilmiş, “geçmişi takip etmenize, şimdiyi organize etmenize, geleceği planlamanıza” yarayan bir planlama sistemidir.

Daha açıklayıcı olmak gerekirse bullet journal hem bir yapılacaklar listesi, hem bir günlük hem de bir ajanda olabilir.

 

Neyi takip etmek neyi planlamak ve buna ne kadar süre ayırmak isterseniz özgür olduğunuz Bullet Journal, klasik bir ajandadan farklı olarak size bir format sunmaz.

İstediğiniz bir tarihte başlayabilirsiniz. Günler ve tarihler hazırda yazılı olmadığı için kullanım sıklığını kendiniz belirleyebilirsiniz.

İki gün arasında içinizden resim çizmek, sevdiğiniz bir şiiri yazmak ya da bir fotoğraf yapıştırmak geldiyse, bir sonraki günün sayfasını kullanıyorum diye üzülmeden özgürce dilediğinizi yapabilirsiniz.

Bullet journal istediğiniz herhangi bir konuda olabilir demiştik.

Örnek vermek gerekirse:

*Eğer bir sınava hazırlanıyorsanız;

hangi gün daha fazla soru çözdüğünüzü, az soru çözdüğünüz günlerle çok soru çözdüğünüz günler arasında ne gibi farklar olduğunu takip edeceğiniz ve  bu kadar çalışma arasında kendinize nasıl kaliteli vakit yaratabileceğinizi planlayabileceğiniz bir bujo oluşturabilirsiniz.

*Eğer hedefiniz kilo vermekse;

Yemek ve spor alışkanlıklarınızı not ettiğiniz, diyet ve spor programı oluşturduğunuz,  hangi gün planlarınıza ne kadar uyum sağladığınızı takip ettiğiniz , alışveriş listesi oluşturup hatta sağlıklı yemek tariflerini not ettiğiniz bir bujo oluşturabilirsiniz.

Aralarda canınız sıkıldığında günlük gibi notlar mı almak istiyorsunuz? Yazın! İzlemek istediğiniz dizi ve filmlerin listesini mi çıkarmak istiyorsunuz?

Ya da sadece hayat düzeninizi , alışkanlıklarınızı , hangi arkadaşlarınızla ne sıklıkta görüştüğünüzü, kendinizi hangi günler iyi hangi günler kötü hissettiğinizi bilmek için birer şema oluşturun.

Sonuçta bujo’nun bir kuralı yok ve siz istediğiniz gibi şekillendirmekte özgürsünüz!

İnternetteki örneklerine baktığınızda gözünüz korkmasın. Bullet journal illa renkli bantlar, parlak rengarenk kalemler vb ile donatılmak zorunda değildir. İster sayfaları kenar süsleri ile donatın , isterseniz minimalist bir bujo oluşturun. İhtiyacınız olan tek şey bir adet uygun bir defter, bir kalem ve yaratıcılığınız.

Bullet journalınızı istediğiniz herhangi bir defterle oluşturabilirsiniz. İsterseniz çizgili yada boş sayfalı bir defter de kullanabilirsiniz fakat çoğu örnekte de görüldüğü üzere noktalı defterler bu iş için biçilmiş kaftan. Sayfalardaki noktalar yazı yazmak, şema oluşturmak, çizim yapmak vb şeyler için çok uygun. Ayrıca  kullanacağınız kalemlerin izlerini arka sayfaya geçirmeyecek kadar kaliteli sayfalar olmasına dikkat etmelisiniz.

Kagito olarak sizler için tasarladığımız ideal bullet journal defterlerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir