Bullet Journal Nedir? Nasıl Kullanılır?

https://www.kagito.com/urun-kategori/kirtasiye/defterler-kirtasiye/kjournal/

Bullet journal, bir not alma ve organizasyon sistemidir ve kişisel ihtiyaçlara uygun olarak özelleştirilebilen bir ajanda ve planlama yöntemidir. Ryder Carroll tarafından geliştirilen bu sistem, basit, esnek ve etkili bir şekilde günlük görevleri, hedefleri, etkinlikleri ve notları takip etmek için tasarlanmıştır. Bullet journal, “Bullet Journaling” olarak adlandırılan bu yöntemin uygulandığı bir defter veya ajandayı ifade eder.

Bullet journal’ın ana prensibi, hızlı ve sistematik not almayı sağlamaktır. Temel olarak, bir sayfa başlığı, görev listesi, notlar ve etkinlikleri içeren bir sistem kullanır. Bu elementler, semboller ve anahtar kelimelerle ifade edilir.

Temel Öğeler:

  • Rapid Logging (Hızlı Kayıt):

Görevleri, etkinlikleri ve notları hızlı bir şekilde kaydetmek için kullanılan temel yöntemdir. Her madde kısa bir cümle veya kelimeyle ifade edilir.

K-Journal Pink Noktalı Defter

  • Bullets (Noktalar):

Görevleri temsil eder. Tamamlanan görevler “x” ile işaretlenir, ertelenen görevler “>” işareti ile, ileri bir tarihe atılanlar ise “<” işareti ile ifade edilir.

  • Events (Etkinlikler):

Görevlerin yanında yer alır ve bir gün içindeki etkinlikleri temsil eder.

  • Notes (Notlar):

Açıklamalar ve düşünceleri ifade etmek için kullanılır. Bir not, bir tarih veya anahtar kelime içerebilir.

  • Monthly Log (Aylık Günlük):

Ay boyunca önemli etkinlikleri, hedefleri ve görevleri takip etmek için kullanılır.

K-Journal Green Noktalı Defter

  • Future Log (Gelecek Günlük):

İlerideki aylar için planlar ve önemli tarihleri içerir. Planlamalarınıza yaklaştığınıza dair önden notlar da alabilirsiniz. Böylece yapacaklarınızı unutma riskiniz ortadan kalmış olur.

  • Index (İndeks):

Bullet journal içeriğinin hızlı bir şekilde bulunmasını sağlamak için kullanılan bir içindeksleme bölümüdür. Planlamalarınızı, notlarınızı, önemli tarihleri hep göz önünde tutabilmek için index bölümü yaratmak daha kolay organize olmanızı sağlayacaktır.

Bullet journal’ın esnek yapısı, kişisel tercihlere ve ihtiyaçlara göre uyarlanabilir olmasını sağlar. Çeşitli renkler, çizimler ve süslemelerle özelleştirilebilir, böylece kullanıcılar kendi tarzlarına ve organizasyon sistemlerine uygun bir günlük tutma yöntemi geliştirebilirler. Bu nedenle, birçok kişi için hem iş hem de kişisel yaşamda etkili bir organizasyon aracı haline gelmiştir.

K-Journal Red Nebula Noktalı Defter

Artık siz de sıkıcı ajandalardan sıkıldıysanız birbirinden keyifli bullet journal çeşitleriyle not alma ve planlama deneyiminizi daha keyifli ve zevkli bir hale getirebilirsiniz. www.kagito.com‘a tıklayın birbirinden güzel bullet journal çeşitleri arasından tarzınıza uygun olanı sipariş edin 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir